Po kredyt z dowodem osobistym.

Po Kredyt z dowodem dzięki zmianom rekomendacji T.

 

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła projekt w dziedzinie rekomendacji T. Zmiany te wpłyną na to, że otrzymanie kredytu gotówkowego, pożyczki gotówkowej a nawet kredytu samochodowego stanie się łatwiejsze w tak zwanym trybie „kredyt na dowód„. Jak informuje Komisja Nadzoru Finansowego osoby, których staż w banku przekracza 6 miesięcy upoważnia do trzymania pożyczki w wysokości 11 000 zł. Pożyczka taka będzie udzielana bez większych formalności oraz zaświadczeń o dochodach.

Kredyt na dowód, rekomendacja T

Związek Banków Polskich apeluje o podwojenie limitów jakie zostały przedstawione w projekcie KNF. Tak kwota wydaje się o wiele za niska jaka mogła by być w postaci pożyczki bez nadmiernych obostrzeń i formalności dla klienta nie posiadającego wcześniej konta w danym banku.

Przedstawiciele banków z entuzjazmem natomiast przyjęły informację o zamiarze zniesienia limitu łącznych rat kredytów do dochodów. Jeśli płaca klienta nie przekracza średniej w sektorze przedsiębiorstw to ograniczenie wielkości spłacanych zobowiązań do 50 % dochodów a nawet do 65 proc przy kredytach mieszkaniowych jest problemowe.

Banki informują również o tym, że klienci, ale i instytucje bankowe mogą mieć kłopot z podziałem rynku na instytucje, które będą mogły pożyczać według uproszczonych zasad oceny zdolności kredytowej i takie, które nie będą miały takiego prawa. Kredytów na oświadczenie będą mogły udzielać banki dobrze skapitalizowane, z ponad 12-proc. współczynnikiem wypłacalności, przy czym współczynnik oparty na kapitałach pierwszej kategorii powinien przekraczać 9 proc. Wymogów tych nie spełnia ok. 110 banków, z czego ok. 15 to banki komercyjne – zwracają uwagę przedstawiciele ZBP. Biorąc pod uwagę, że w Polsce działa 46 banków komercyjnych, do uproszczonych zasad badania zdolności kredytowej klientów nie kwalifikuje się prawie co trzeci. Z 573 banków spółdzielczych wymogów nie spełnia 16 proc.

Przepisy jakie proponuje Komisja Nadzoru Finansowego w odniesieniu do rekomendacji T w odróżnieniu od obecnie obowiązujących miałyby objąć nie tylko banki działające w Polsce, ale również oddziały zagranicznych instytucji kredytowych.

Kluczowe zmiany w dziedzinie kredytów na początku 2013 roku.

Związku Banków Polskich został poinformowany, że sugestie do zmian przepisów będą przyjmowane do 29.10.2012 r. Zmiany proponowane będą miały miejsce w roku 2013 w pierwszych miesiącach. Wdrożenie nowych przepisów będzie przebiegało przez trzy miesiące od ich ogłoszenia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Śledzik